Mei 2008
17 mei - Reinbert de Leeuw dirigeerde maandag het Schönberg Ensemble in een programma van vier componisten. Literair geïnspireerde moderne muziek, vooral rondom het Faust-verhaal (de duivel verleidt de mens met kennis in ruil voor zijn ziel). Bijoorbeeld in het titelstuk To Hell!, gecomponeerd door Mayke Nass, die voor het concert een toelichting gaf over de gedachten achter dit stuk. Ze wilde de altviool van Suzanne van Els een hoofdrol geven. In het heel verstilde stuk van de Italiaanse componist Salvatore Sciarrino (Infinite Nero) kreeg mezzosopraan Katalin Károlyi de meeste aandacht. Ze verbeeldde een hysterische mystica uit de 16e eeuw. Een klein monodrama.
17 mei - Eigenlijk wil ik meer dan een paar regels kwijt over The Golden Bough, het boek van antropoloog Sir James Frazer over magie en religie. Zelfs de verkorte versie ervan is al ruim tachtig jaar geleden verschenen, maar zijn wetenschappelijke onderzoek naar de dwarsverbanden, bestaansgronden en verklaringen voor mythe en geloof is niet of nauwelijks verjaard.
17 mei - Introdans, woensdag in Wageningen, met een schitterend programma rondom hartstocht en een heel mooi dansende Femke Feddema. Ze was een van de vier dansers, twee mannen en twee vrouwen, in Zero Hour. Moderne dans op tangomuziek van Astor Piazolla. Veel emoties: verlangen, jaloezie, onzekerheid, macht, uitdaging. Choregraaf Hans van Manen heeft dat in beeld gebracht met mooie bewegingen, eenvoudig licht, klassieke jurkjes en kostuums, stoelen en verder een leeg podium.
Feddema had ook een belangrijke rol in Stop and go and yes and no, van choreografe Didy Veldman. Nu met veel meer mensen in schitterende kostuums in verschillende roodtinten, een beetje absurdistisch. Waar Zero hour heel stijlvol was, was dit juist speels. Maar ook hier werd gedanst rondom liefde (of de onmogelijkheid daarvan) en hartstocht (of het ontbreken daarvan). Erg goed!
Ten slotte, na de pauze, was er een stuk van Nacho Duato. Por vos muero: voor jou sterf ik. Opperste hartstocht. De sfeer was hier weer totaal anders. Met Spaans-klassieke muziek uit de 17e eeuw en meer liften en sprongen dan in de eerdere twee stukken. Wat serieuzer, zo lijkt het, maar dan ineens een spoel met maskers.12 mei - Ik ben meegeweest op de 'Reis naar het einde van de nacht' van Louis-Ferdinand Céline. Een verkenning van de duistere zijde van de mensheid. Het is geen mooi beeld dat Céline toont - hij noemt het ook zijn gemeenste boek. De reis voert langs egocentrisme, desillusie, pessimisme, nihilisme.
12 mei - Ophelia, het dode meisje in het water, omgeven door bloemen met symbolische betekenis (verlangen, jeugd, onschuld) is de blikvanger van de expositie over John Everett Millais, de 19e-eeuwse Engelse schilder. Prachtige schilderijen in het Van Gogh Museum, Amsterdam, gezien met audiotour.
4 mei - Mijn eerste track op last.fm: heirloom van Björk. Who needs radio, cd's or whatever when you've last.fm? Een gave manier om nieuwe muziek te ontdekken die je - omdat je muzikale voorkeuren hebt opgegeven - ongetwijfeld aanspreekt. Air en Lamb oké, maar ooit gehoord van Amiina?
4 mei - Ik breng een special uit van het personeelsblad van Aequor over kunst. Heb me de afgelopen weken (nog) wat meer in kunst verdiept dan normaal. Mooi boek van Simon Schama gelezen: De Kracht van Kunst.
4 mei - Gezien gisteren: 'mi fratello e figlio unico', een film waarin (opnieuw) de twee politieke stromingen in Italië tegenover elkaar stonden binnen één familie. Fascisten tegenover communisten. Geen topfilm, vond ik - wel een publieksfavoriet op het filmfestival in Rotterdam - maar zeker boeiend.
björk